JAKOŚĆ

ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ

Blog - Jak wygląda standardowy cykl pracy koparki?

Koparka jest nieodzownym urządzeniem na każdej budowie. Dziś trudno sobie wyobrazić, aby prace ziemne czy załadowcze prowadzić ręcznie. Maszyny te są nie tylko  wydajne, ale i dokładne. Mogą współpracować z elektronicznymi urządzeniami niwelacyjnymi, wagowymi czy wskaźnikami kąta pochylenia. Jak wygląda cykl pracy koparki?

Do czego wykorzystywane są koparki?

Wbrew pozorom, koparka nie jest tylko urządzeniem ograniczonym do kopania i spychania. Jej możliwości są sporo większe. Może pracować jako ładowarka materiałów sypkich, ale i stali, drewna itp. Wyposażona w widły szybko zamienia się w terenowy wózek widłowy. Dzielona łyżka pozwala na ładowanie, niwelację, spychanie, mieszanie, odsiewanie. Tylne ramię oprócz kopania może chwytać, obracać, wykaszać zbocza czy czyścić rowy. W zasadzie trudno tutaj powiedzieć, że ilość zastosowań jest ograniczona – zależy ona od inwencji twórczej producentów osprzętu.

Podstawowe cykle pracy koparki

Pierwszym oczywiście jest rozpoznanie i planowanie wstępne. Po ustaleniu strategii czynności przechodzi się do pracy właściwej. Należy do niej najczęściej zaczerpnięcie materiału – czy to kopanego łyżką w głąb gruntu, lub hałdy kruszywa. Następnie następuje ruch podnoszący, po którym następuje faza przetransportowania tzw. urobku. W przypadku ramienia kopiącego odbywa się on promieniowo na bok linii wykopu. Jeżeli jednak czerpiemy przednią łyżką ładowacza, transport odbywa się za pomocą jazdy – na kołach koparki – do miejsca zrzutu bądź wywrotki. Po skutecznym wysypaniu materiału koparka powraca do pozycji wyjściowej i cały proces odbywa się od nowa, aż do wykonania całego zadania. W przypadku wykopu w gruncie, po wyczerpaniu zasięgu wynikającego z długości ramienia, następuje podniesienie łap podporowych i przejazd kawałek dalej. Potem proces powtarza się od nowa.

Jeżeli pracujemy z hydromotorem wykaszając zbocza, czy czyszcząc rowy, cykl zaczyna się od podjazdu, ustawienia ramienia i kąta natarcia narzędzia, i następnie pracy ciągłej z napędem hydraulicznym i jazdą do przodu, aż do końca danego pasa obrabianego.

Producent maszyn budowlanych i drogowych | XCMGEuropa