JAKOŚĆ

ZA PRZYSTĘPNĄ CENĘ

Blog - (Polski) Czy na używane maszyny budowlane przysługuje gwarancja?

Извините, этот техт доступен только в “Польский”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sprzęt budowlany to kawał zainwestowanego kapitału, który umożliwia wykonanie wielu ciężkich prac budowlanych bez większego wysiłku i angażowania mnóstwa ilości osób. Ze względu na wysokie ceny nowych maszyn specjalistycznych, coraz więcej osób decyduje się na zakup maszyn budowlanych używanych. Kupując nowy pojazd, przedsiębiorca może liczyć na gwarancję. A jak będzie w przypadku zakupu używanej maszyny?

Rodzaje form gwarancji w przypadku urządzeń i maszyn

W przypadku sprzętu budowlanego wyróżnia się kilka rodzajów gwarancji: gwarancja oraz rękojmia wynikające z przepisów prawa i ustawy o ochronie konsumentów, oraz prawa handlowego, gwarancja producenta, która udzielana jest praktycznie na każdy towar i produkt budowlany, gwarancja dystrybutora, która jest już opcjonalna i zależy przede wszystkim od polityki oraz wielkości sieci dystrybutorskiej, do tego gwarancja sklepu i gwarancja dodatkowa.

Gwarancja producenta a rękojmia wykonawcy

Zarówno gwarancja, jak i rękojmia wynikają z przepisów prawa i ustawy o ochronie konsumentów oraz prawa handlowego. Według przepisów każdy człowiek ma prawo do odstąpienia od umowy bez konsekwencji w przypadku niespełniania zapewnień umowy przez produkt lub usługę, a także w przypadku nakładającego się  na producentów poszczególnych towarów, czy też zapewnienie klientowi gwarancyjnego serwisu przez minimalny okres. Gwarancja powinna być napisana w sposób jasny i zrozumiały. Gwarantem może być producent, sprzedawca, dystrybutor, a także importer. Czas jej trwania może wynosić od roku do 5 lat, może być również udzielona dożywotnio. Natomiast jeżeli gwarant nie określi tego w treści oświadczenia, przyjmuje się, że czas obowiązywania gwarancji wynosi 2 lata.

Rękojmia jest instytucją prawa cywilnego obowiązującą z mocy prawa i obejmuje wszystkie towary konsumpcyjne, w tym również wyroby budowlane. Nie może być określona w dowolny sposób, gdyż jej zakres jasno określa Kodeks Cywilny.  Dotyczy również sprzętu używanego. Reklamacje wynikającą z rękojmi należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od chwili stwierdzenia wady, najlepiej jest to jednak zrobić niezwłocznie.

Producent maszyn budowlanych i drogowych | XCMGEuropa