Maszyny przeznaczone do budowy, konserwacji i naprawy dróg są tak skonstruowane, aby mogły wykonywać swoją pracę w trudnych warunkach. To z kolei wpływa na ich mobilność. Poruszanie się w wąskich przestrzeniach lub cofanie się jest bardzo ograniczone przez brak dostatecznej widoczności. Operator często nie jest w stanie ocenić odległości lub zbliżającego się niebezpieczeństwa. Rozwiązaniem tego problemu jest monitoring cofania.
Problemy z mobilnością maszyn drogowych
Wypadki spowodowane przez maszyny drogowe przeważnie wynikają z niedostatecznej widoczności. Najczęściej powstają dlatego, że operatorzy nie widzą obiektów lub źle oceniają ich odległość. W niektórych przypadkach skutki takich błędów są bardzo kosztowne i mogą spowodować przestój. Przyczyn jest wiele i trudno o całe zło winić operatora. Jego pole widzenia ograniczone jest przez pozycję w kabinie, nadwozie, oraz przegrody skracające widok. W monitoring cofania wyposażają swoje maszyny niektórzy producenci. Można je znaleźć w ofercie maszyn budowlanych firmy XCGM. Znajdują się w ładowarkach LW180K, ZL30G oraz LW640G. Wiele urządzeń dostępnych na rynku nie ma tego rozwiązania wbudowanego, dlatego właściciele muszą dokupić sprzęt monitorujący na własną rękę.
Poprawa widoczności podczas cofania
We wspomnianych modelach ładowarek monitoring cofania składa się z małej kamery o szerokim kącie widzenia, którą umieszcza się w centralnym punkcie tylnej osi silnika i kolorowego ekranu LCD znajdującego się w kabinie w zasięgu wzroku operatora. Sygnał przesyłany z kamery wyświetla się na żywo i jest pozbawiony opóźnień związanych z przesyłaniem obrazu. Minimalizacja martwych stref sprawia, że operator na bieżąco śledzi ruch osób znajdujących się z tyłu pojazdu oraz położenie obiektów, które mógłby zniszczyć podczas cofania bez dostatecznej widoczności. Lusterka i kamera dają na tyle szeroki obraz, że bez problemu można ocenić odległość i wychwycić problematyczne miejsca podczas wykonywania trudniejszych manewrów. Operator nie musi co chwilę się oglądać, aby sprawdzać, czy z tyłu wszystko gra. Praca staje się wygodniejsza i bezpieczniejsza.