Maszyny pracujące w strefach miejskich często muszą poruszać się po niewielkiej przestrzeni, do której dostęp bywa utrudniony. Co więcej, nie mogą powodować uszkodzenia infrastruktury otaczającej miejsce prowadzonych robót. Podpowiadamy, jakie koparki sprawdzą się podczas prac prowadzonych na obszarach zabudowanych.
Koparka gąsienicowa czy kołowa?
Na terenach miejskich mogą pracować oba rodzaje urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy prawne zawierają restrykcyjne zapisy dotyczące poruszania się maszyn gąsienicowych po drogach publicznych. Aby urządzenie mogło przemieszczać się po takich jezdniach, nie może ważyć więcej niż 16 ton. Ponadto jego gąsienice muszą być skonstruowane w sposób nieuszkadzający nawierzchni, a pojazd nie może przekroczyć prędkości 10 km/h. Te ograniczenia sprawiają, że wykorzystywanie koparek gąsienicowych na terenach miejskich może być problematyczne, doskonale sprawdzą się tu za to koparki kołowe. Nie wymagają dodatkowego transportu, co zmniejsza całkowity koszt prac, a ponadto mogą bez problemu przemieszczać się po terenie, na którym są prowadzone roboty.
Zastosowanie minikoparek na terenach miejskich
Te niewielkie urządzenia doskonale radzą sobie wszędzie tam, gdzie dojazd jest utrudniony, a przestrzeń niewielka. Będą idealne do prac przy budowie i remoncie chodników, parkingów czy wąskich osiedlowych dróg. Z powodzeniem można je wykorzystywać przy montażu lub wymianie instalacji wodnych, gazowych i elektrycznych. Co więcej, minikoparka gąsienicowa dobrze radzi sobie w miejscach o nierównym lub błotnistym podłożu. Taka maszyna jest stosunkowo lekka, jeśli zatem jej układ jezdny na to pozwala, może przemieszczać się po drogach miejskich. Koparki te dostępne są zarówno w wersjach z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi. Te ostatnie nie emitują spalin ani wysokiego poziomu hałasu, zatem doskonale sprawdzą się na terenach zamieszkałych.