Koparki gąsienicowe to maszyny wykorzystywane na wielu placach budowy. Sprawdzają się w niemal każdych warunkach, właśnie dzięki zastosowaniu tego specyficznego układu jezdnego. Mają jednak również swoje wady. Wyjaśniamy, jak zbudowane są gąsienice w koparkach oraz jak przekłada się to na możliwości zastosowania maszyn.
Budowa gąsienicowego układu jezdnego
W skład tego rodzaju podwozia oprócz samych gąsienic wchodzi również układ kół i rolek. Bazą konstrukcji są koła nośne otoczone taśmą gąsienicową. Układ wprawiany jest w ruch przez koła napędzające. Dodatkowo w skład konstrukcji wchodzą też rolki podtrzymujące górną część gąsienic, a także koła kierunkowe. Modułowa taśma gąsienicowa zbudowana jest z połączonych ze sobą stalowych ogniw. Takie płyty mogą być wyposażone w ostrogi, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. Istnieje też możliwość zamontowania w koparce gąsienic lub nakładek gumowych. Ograniczają one niekorzystny wpływ maszyny na nawierzchnię, po której się porusza, a dzięki temu umożliwiają przemieszczanie się koparek gąsienicowych po drogach publicznych.
Zastosowanie koparek gąsienicowych
Specyficzny układ bieżny sprawia, że koparki gąsienicowe to maszyny o wszechstronnych zastosowaniach. Z łatwością pokonują nierówności, dzięki czemu doskonale sprawdzają się na wyboistym terenie, a także na gruzowiskach. Takie podwozie zapewnia równomierny rozkład ciężaru maszyny na całą przylegającą do podłoża powierzchnię gąsienic. Koparkami gąsienicowymi można zatem pracować również na obszarach o dużej wilgotności, gdyż w przeciwieństwie do kołowych odpowiedników nie będą się zapadać w grząskim gruncie. Tego rodzaju maszyny nadają się również do prowadzenia prac w miejscach o dużym nachyleniu. Gąsienice z ostrogami zapewniają im doskonałą przyczepność, a zatem maszyna będzie stabilna nawet na stokach o znacznym spadku.