Walec drogowy to bardzo często wykorzystywana maszyna podczas robót ziemnych i drogowych. Służy do zagęszczania gruntu, co możliwe jest za sprawą nacisku wałów na podłoże podczas jazdy masywnego walca. Chociaż wydaje nam się, że jest to dość współczesny pojazd, tak naprawdę konstrukcje o podobnym celu były wykorzystywane już w czasach starożytnych. Nasi dawni przodkowie jako walca wykorzystywali m.in. pnie drzew, które ciągnięte były przez konie. Oczywiście obecne zaawansowane maszyny nie mają zbyt wiele wspólnego z tym prymitywnym rozwiązaniem, jednak ich cel ich zastosowania jest podobny.
Walce drogowe: krótka charakterystyka
Wspomnieliśmy o czasach starożytnych, jednak tak naprawdę współczesne walce drogowe specyfiką działania przypominają urządzenia wykorzystywane w II połowie XIX w., kiedy to do zagęszczania gruntów używane były maszyny napędzane silnikiem parowym. Walce z silnikami spalinowymi używane są dopiero od początku XX w. Tak naprawdę jednak nowoczesne walce są znacznie bardziej zaawansowane.
Wśród obecnie wykorzystywanych walców możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:
- walce statyczne
- walce wibracyjne
Podziału tego dokonujemy ze względu na sposób oddziaływania na podłoże. Walce statyczne oddziałują na utwardzaną powierzchnię wyłącznie swoją masą i na stosunkowo niewielką głębokość. Z kolei walce wibracyjne działają i statycznie i dynamicznie. Dzięki drganiom o częstotliwości 50Hz ich oddziaływanie może sięgać nawet 2 m w głąb. Skuteczność walców drogowych w dużej mierze zależy również od ciężaru maszyny.
Jakimi cechami powinien wyróżniać się skuteczny walec drogowy?
Z uwagi na specyfikę działania walca, im większa jest masa wału, tym lepsza skuteczność. Efektywność działań można jednak skutecznie podnieść, wykorzystując dodatkowo technologię wibracyjną. Jeśli więc istnieje konieczność zastosowania urządzenia, które będzie cechować się wysoką wydajnością podczas utwardzania powierzchni, koniecznie warto zwrócić uwagę na te dwa parametry.
Oczywiście nie mniejsze znaczenie ma niezawodność pracy maszyny, dlatego też zawsze warto zwracać uwagę na wały od renomowanych producentów, które zapewniają bezproblemową pracę w różnych okolicznościach. Nie mniej ważny jest też komfort pracy operatora, na który wpływa m.in. odpowiednie wyposażenie kabiny (m.in. wyciszenie kabiny, klimatyzacja, monitoring cofania itp.).