Wraz z nadejściem zimy i silnych opadów śniegu pojawia się konieczność odśnieżania terenów. Prace te często utrudniane są przez trudne warunki atmosferyczne i gruntowe. Dodatkowo aura z reguły zmienia się dynamicznie, a do usunięcia zalegającego śniegu potrzeba wielu maszyn. Sprawdź, jak w tej roli sprawdzają się wielofunkcyjne równiarki drogowe.
Jak zbudowana jest równiarka drogowa?
Podstawowe elementy każdej równiarki drogowej to ciągnik oraz osprzęt roboczy. Ciągnik napędza maszynę i umożliwia sterowanie nią. Może być wyposażony w napęd kołowy bądź podwozie gąsienicowe, które poradzi sobie nawet w trudnych warunkach terenowych. Osprzęt roboczy równiarki to zazwyczaj ruchome, ostro zakończone lemiesze. Chociaż najczęściej ich zadaniem jest zrywanie wierzchniej warstwy gruntu i wyrównywanie jego powierzchni, świetnie radzą sobie również z odgarnianiem zalegającego śniegu.
Zastosowanie równiarek przy odśnieżaniu
Kiedy opady śniegu przybierają na sile, konieczne jest uruchomienie maszyn umożliwiających utrzymanie przejezdności dróg. Najczęściej do tego celu wykorzystywane są specjalne pługi śnieżne, które zgarniają z szos zalegający śnieg i pośniegowe błoto. Służby miejskie często jednak oprócz typowych odśnieżarek dysponują także równiarkami drogowymi. Te maszyny wspierają pługi zarówno przy odśnieżaniu dróg, jak i placów czy parkingów.
Równiarki drogowe znajdują się też często na wyposażeniu nadleśnictw. W sezonie wiosenno-letnim wykorzystuje się je m.in. do wyrównywania terenu pod szkółki czy utrzymania dróg leśnych. Zimą doskonale sprawdzają się natomiast w roli pługów śnieżnych, w szczególności w wymagającym terenie. Radzą sobie w miejscach o dużym nachyleniu i na drogach o niewielkiej szerokości. Co więcej, ich ostre lemiesze umożliwiają usunięcie z powierzchni nawet warstwy długo zalegającego i zbitego śniegu.